Strona główna
Powitanie – przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola
Przez 12 miesięcy, od 9 maja 2021 r. do 9 maja 2022 r., my Europejczycy przeprowadziliśmy wielki eksperyment w ramach demokracji uczestniczącej, którym była Konferencja w sprawie przyszłości Europy.
W Konferencji wzięły wspólnie udział trzy instytucje UE, parlamenty narodowe, rządy i zainteresowane strony. Omówiły one bezpośrednio z obywatelami europejskimi ich propozycje dotyczące przyszłości Unii oraz próbowały znaleźć wspólne odpowiedzi na pomysły, nadzieje i obawy obywateli. W Parlamencie Europejskim potraktowaliśmy to zadanie bardzo sumiennie. Byliśmy gospodarzami posiedzeń plenarnych Konferencji i uczestniczyło w niej 108 posłów i posłanek do PE.
Teraz, gdy Konferencja dobiegła końca, trzeba się będzie skupić na równie ważnych działaniach następczych w związku z sformułowanymi przez Konferencję 49 propozycjami obejmującymi 326 działań. To zarówno konkretne propozycje dotyczące polityki, jak i wezwania do przeprowadzenia reformy instytucji europejskich i ich procedur decyzyjnych.
Parlament zobowiązał się do konstruktywnego i ambitnego podejścia do tej kwestii.
Na każdej sesji plenarnej przyjmujemy wnioski ustawodawcze, które przewidują działania zaproponowane przez Konferencję. Jednocześnie przedstawiliśmy nasze stanowisko w dwóch rezolucjach. Znalazły się w nich konkretne propozycje zmian w Traktacie oraz wezwanie do zwołania konwentu w sprawie zmiany traktatów. Ponadto Komisja Spraw Konstytucyjnych (AFCO) Parlamentu przygotowała sprawozdanie ustawodawcze z własnej inicjatywy w sprawie „wniosków Parlamentu Europejskiego dotyczących zmiany traktatów". To będzie wkład Parlamentu w przyszłe reformy.
Jako przewodnicząca Parlamentu Europejskiego mam zaszczyt, a jednocześnie obowiązek kontynuować działania, których kierunek wyznaczyły prace Konferencji. Parlamentowi zależy na osiągnięciu konkretnych i wymiernych rezultatów. Na początek na tej stronie internetowej znajdą Państwo informacje o bieżących inicjatywach wdrażających postulaty Konferencji i o najnowszych postępach w ich realizacji.
Razem możemy utrzymać tempo zmian potrzebne, by dostosować Unię do wymagań XXI wieku. Napaść Rosji na Ukrainę i jej skutki oraz debata nad ewentualnym kolejnym rozszerzeniem Unii tylko podbijają stawkę.
Dziękuję, że są Państwo z nami.
Znajdziesz tutaj listę propozycji Konferencji w sprawie przyszłości Europy i związanych z nimi inicjatyw wdrożeniowych posegregowanych według tematu i według sesji plenarnej.Wyszukaj powiązane komunikaty prasowe (jeżeli takie wydano) lub zajrzyj do odnośnych sprawozdań z własnej inicjatywy. Znajdują się tu również najważniejsze dokumenty i linki.
Jeżeli interesują cię możliwe zmiany instytucjonalne, możesz się zapoznać z rezolucjami Parlamentu oraz z pracami komisji AFCO.
Konferencja w sprawie przyszłości Europy: obywatele oczekują więcej od UE
Przyszłość Europy: Konferencja kończy się obietnicami zmian
Przyszłość Europy: Ambitne propozycje zgromadzenia plenarnego wskazują na przegląd Traktatu
Działania następcze po Konferencji w sprawie przyszłości Europy
W UJĘCIU LICZBOWYMNajnowsze wiadomości
- EU Health Data Space: more efficient treatments and life-saving research (25-04-2024)
- Parlament przyjął zmiany w przepisach w celu poprawy jakości powietrza (25-04-2024)
- European Parliament updates trans-European transport network guidelines (25-04-2024)
- Products made with forced labour to be banned from EU single market (23-04-2024)
- Więcej informacji o Konferencji w sprawie przyszłości Europy i dalszych działaniach