Predlogov in Teme

Na tej strani je kratek opis vseh predlogov konference in pripadajočih posebnih ukrepov. Ti so navedeni glede na vrstni red devetih tem COFE.

Za izbor teme kliknite meni na desni. Najprej so prikazani predlogi za vsako temo, nato pa kratek opis ustreznih ukrepov.

3. Močnejše gospodarstvo, socialna pravičnost in delovna mesta

Predlogov
• Trajnostna rast in inovacije
• Krepitev konkurenčnosti EU in nadaljnja poglobitev enotnega trga
• Vključujoči trgi dela
• Močnejše socialne politike
• Demografski prehod
• Fiskalna in davčna politika

Trajnostna rast in inovacije: Plenarna skupščina v predlogih poziva EU, naj podpre prehod na trajnosten in odporen model rasti, pri čemer naj v evropskem semestru upošteva zeleni in digitalni prehod z močno socialno razsežnostjo ter okrepi vlogo državljanov, sindikatov in podjetij. Predlaga tudi spodbujanje evropske tehnologije in inovacij, da bi postala izvedljiva alternativa tujim tehnologijam, vključno s plačilnimi sistemi in enotno valuto.

Krepitev konkurenčnosti EU in nadaljnja poglobitev enotnega trga: Gospodarstvo EU bi moralo postati odpornejše, konkurenčnejše in strateško neodvisno, zato državljani predlagajo promoviranje podjetniške kulture, v kateri se spodbujajo inovativna podjetja vseh velikosti, zlasti mikro-, mala in srednja podjetja ter zagonska podjetja, ki lahko uspevajo in prispevajo k odpornejšim in bolj povezanim družbam.

Vključujoči trgi dela in močnejše socialne politike: Plenarna skupščina konference predlaga, da se izboljša delovanje trgov dela, da bi zagotovili pravičnejše delovne pogoje ter spodbujali enakost spolov ter zaposlovanje mladih in ranljivih skupin. Evropska unija, države članice in socialni partnerji si morajo prizadevati za odpravo revščine zaposlenih, obravnavati pravice platformnih delavcev, prepovedati neplačano pripravništvo in zagotoviti pravično mobilnost delovne sile v EU. V predlogih je predlagano, naj se socialna politika osredotoči na zmanjševanje neenakosti in boj proti revščini, vključno z revščino otrok in socialno izključenostjo. Pristojnosti EU bi bilo treba okrepiti, in sicer s predlaganjem usklajene zakonodaje in minimalnih zahtev za spodbujanje socialnih politik in zagotavljanje enakosti pravic, vključno z zdravjem.

Fiskalna in davčna politika: krepitev lastnega proračuna EU z novimi viri. Predlaga se, naj se obdavčitev preusmeri od ljudi ter malih in srednjih podjetij in se osredotoči na utajevalce davkov, velike onesnaževalce in digitalne velikane.