Priekšlikumi un Temati

Šajā lapā ir Konferences par Eiropas nākotni priekšlikumu un pasākumu kopsavilkums pa tematiem. Tie atbilst 9 Konferences par Eiropas nākotni tematiem.

Lai atlasītu tematu, jāklikšķina uz izvēlnes labajā pusē. Vispirms tajā parādīsies priekšlikumi katrā tematā, tālāk būs attiecīgo pasākumu kopsavilkums.

6. Digitālā pārkārtošanās

Priekšlikumi
• Digitālās infrastruktūras pieejamība
• Digitālā pratība un prasmes, kas paver cilvēkiem iespējas
• Droša un uzticama digitālā sabiedrība: kiberdrošība un dezinformācija
• Droša un uzticama digitālā sabiedrība: datu aizsardzība
• Digitālā inovācija sociālas un ilgtspējīgas ekonomikas stiprināšanai

Visiem eiropiešiem jābūt piekļuvei digitālajiem risinājumiem. Vienlīdzīga piekļuve internetam ir ikviena Eiropas iedzīvotāja pamattiesības. Konferences plenārsēde investīcijas kvalitatīvā un inovatīvā Eiropas digitālajā infrastruktūrā uzskata par pamatu sekmīgai digitālajai pārveidei. Tas ietver ātru, cenas ziņā pieejamu, drošu un stabilu piekļuvi internetam visā ES un 5G un 6G tīklu izveidi. ES ir jāizvairās no atkarības no viena pārdevēja un jānodrošina, ka visiem cilvēkiem praksē ir piekļuve internetam, kā arī aparatūrai. Eiropas digitālajiem pakalpojumiem arī būtu jākļūst sadarbspējīgiem, jācenšas rast ilgtspējīgus zaļos risinājumus.

Digitālās prasmes -- atslēga sekmīgai digitālajai pārveidei. Priekšlikumos uzsvērts, ka ES ir jāpanāk, lai visi Eiropas iedzīvotāji no visām vecuma grupām var gūt labumu no digitalizācijas, nodrošinot viņiem nepieciešamās digitālās prasmes un iespējas, tostarp nodrošinot piekļuvi formālai un neformālai digitālās pratības apmācībai un izglītībai, kā arī prasmju pilnveidošanai. Plenārsēde ierosināja izveidot ES līmeņa standarta programmas un mācību programmas attiecībā uz riskiem un iespējām, ko rada internets, lietotāju tiesības tiešsaistē un uzvedība tīklā. Papildu ES sertifikācija attiecībā uz digitālajām prasmēm palīdzētu jauniešiem viņu turpmākajā karjerā. Ierosinātie pasākumi ietver arī tādu mācību iniciatīvu izstrādi, kuru mērķis ir pārkvalificēt un pilnveidot darba ņēmēju prasmes, lai viņi saglabātu konkurētspēju darba tirgū.

Droša un uzticama digitālā sabiedrība -- kiberdrošība un dezinformācija. ES būtu jānodrošina spēkā esošo tiesību aktu efektīva un ātra īstenošana un jāpiešķir lielākas pilnvaras uzlabot kiberdrošību, lai izveidotu drošu, noturīgu un uzticamu digitālo sabiedrību. Eiropola/Eiropas Kibernoziedzības centra spēju stiprināšana, kopīgu Eiropas kiberaizsardzības spēju veidošana pret liela mēroga uzbrukumiem un noturīgas infrastruktūras un alternatīvu saziņas kanālu nodrošināšana atslēgšanas gadījumā ir tikai daži konkrēti ierosinātie pasākumi. Kas attiecas uz dezinformāciju, būtiska nozīme ir digitālās pratības un kritiskās domāšanas uzlabošanai, kā arī tiesību aktiem un pamatnostādnēm, kas regulē tiešsaistes platformas un sociālo mediju uzņēmumus, lai nepieļautu neaizsargātību pret dezinformāciju un īstenotu pārredzamības pasākumus. Ir vajadzīga cilvēka veikta MI un algoritmu izmantošanas lēmumu pieņemšanas procesu pārraudzība un kontrole.

Datu suverenitāte. Priekšlikumu mērķis ir nodrošināt cilvēkiem labāku kontroli pār saviem datiem, palielināt informētību par spēkā esošajiem datu aizsardzības noteikumiem ES un labāk īstenot tos. VDAR ir labāk jāīsteno, tostarp trešo valstu uzņēmumiem, vienlaikus neradot papildu slogu MVU. Lietotājiem ir vajadzīga skaidra informācija par to, kā viņu dati tiek izmantoti un kas tos izmanto. Pieprasījumi par datu neatgriezenisku dzēšanu ir jāizpilda savlaicīgi. Ja uzņēmumi neievēro datu aizsardzības noteikumus, jāpiemēro sankcijas, kas ir proporcionālas to apgrozījumam. Iedzīvotājiem ir vajadzīga palīdzība, ja viņi saskaras ar problēmām, kas saistītas ar viņu paustu atteikšanos. Vajadzīgi ES mēroga noteikumi par aizskarošas rīcības izbeigšanu, piekļuves datiem atsaukšanu un sankcijām pret krāpniekiem.

Digitālā inovācija ilgtspējīgai ekonomikai: uz cilvēku vērsta pieeja. Pasākumi ekonomikas un vienotā tirgus stiprināšanai, izmantojot digitalizāciju, ietver uz cilvēku vērstas pieejas ieviešanu dzīvē, nodrošinot tiesības būt bezsaistē. ES uzņēmumiem ir vajadzīgi stimuli, lai tie būtu sociāli reaģējoši un saglabātu augstas kvalitātes darbvietas Eiropā. Ja darba vietā tiek izmantots mākslīgais intelekts, jābūt cilvēka veiktai uzraudzībai un algoritmu pārredzamībai. Pilnībā jāizmanto uzticama un atbildīga MI, kā arī blokķēdes tehnoloģijas un mākoņpakalpojumu potenciāls. Ir vajadzīgs papildu atbalsts attālinātam darbam, izmantojot uzticamu un ātru internetu, digitālo apmācību un ergonomisko biroja aprīkojumu mājām. MVU un jaunuzņēmumiem ir vajadzīga taisnīga piekļuve finansējumam un mazāks juridiskais slogs, lai palīdzētu tiem veikt pārrobežu darbības. Uzņēmumiem ir vajadzīga piekļuve drošiem datiem, vienlaikus jāveicina sabiedrisko pakalpojumu digitalizācija. Konferences plenārsēde arī atbalsta Eiropas kopējās digitālās identitātes ieviešanu, atvērtā pirmkoda programmatūras popularizēšanu izglītībā un Eiropas lietotnes izveidi informācijai par patēriņa precēm un pārtikas produktiem.