Ettepanekud ja Teemad
Sellel lehel on kõigi Euroopa tuleviku konverentsil esitatud ettepanekute ja asjakohaste meetmete kokkuvõtted. Need on järjestatud vastavalt Euroopa tuleviku konverentsi üheksale teemale.
Teema valimiseks klõpsake paremal pool menüül. Kõigepealt kuvatakse iga teema kohta ettepanekud ja seejärel kokkuvõte asjakohastest meetmetest.
2. Tervishoid
Ettepanekud
• Tervislik toit ja tervislik eluviis
• Tervishoiusüsteemi tugevdamine
• Laiem tervisekäsitus
• Kõigile võrdselt kättesaadavad tervishoiuteenused
Tervislik toit ja tervislik eluviis. Tagamaks, et kõigil eurooplastel on tervisliku eluviisi alusena juurdepääs tervisliku toitumise õpetusele ning tervislikule ja vastuvõetava hinnaga toidule, tegi konverentsi täiskogu ettepaneku kehtestada toidu kvaliteedi ja jälgitavuse miinimumstandardid, piirates ühtlasi antibiootikumide ja muude veterinaarravimite kasutamist. Sama oluline on õpetada inimestele lapsest peale tervislikke harjumusi ja innustada neid tegema ohutuid ja tervislikke valikuid, parandades tarbijatele antavat teavet ja toodete märgistamist. Samuti soovitas täiskogu investeerida teadusuuringutesse, mis käsitlevad antibiootikumide kasutamise mõju ning hormoonpreparaatide ja endokriinfunktsiooni kahjustavate kemikaalide mõju inimeste tervisele.
Tervishoiusüsteemide vastupanuvõime ja kvaliteet. Ettepanekutes sisalduvad erimeetmed hõlmavad asjakohaste töötingimuste tagamist ning tervishoiutöötajate koolitus- ja sertifitseerimisstandardite ühtlustamist, samuti Euroopa terviseandmeruumi loomist. Tuleks suurendada investeeringuid tervishoiusüsteemidesse, eelkõige avaliku ja mittetulundusssektori süsteemidesse, taristusse ja digitervisesse, ning olemasolevaid tervisealaseid teadus- ja innovatsiooniprogramme tuleks edasi arendada, koordineerida ja rahastada. Konverentsi täiskogu soovitas samuti tagada ELi tasandil strateegilise autonoomia, et vältida ravimite ja meditsiiniseadmete valdkonnas sõltuvust kolmandatest riikidest, ning soetada kogu ELis kooskõlastatud strateegilised varud.
Laiem tervisekäsitus. EL peaks omaks võtma holistilise tervishoiukäsitluse, käsitledes lisaks haigustele ja ravile ka terviseteadlikkust ja ennetust ning edendades ühist arusaamist probleemidest, millega haiged või puuetega inimesed kokku puutuvad, kooskõlas terviseühtsuse põhimõttega, mida tuleks rõhutada kõiki ELi poliitikavaldkondi hõlmava horisontaalse ja aluspõhimõttena. Täiskogu soovitas parandada arusaamist vaimse tervise probleemidest ja nende käsitlemise viise, sealhulgas töötada välja ELi vaimse tervise tegevuskava. Lisaks tuleks välja töötada ja teha tasuta kättesaadavaks esmaabikursused ning luua tervislikke eluviise käsitlev standardne haridusprogramm, mis hõlmaks ka seksuaalharidust.
Kõigile võrdselt kättesaadavad tervishoiuteenused. Heakskiidetud ettepanekutes soovitatakse luua õigus tervisele, et tagada kõigile eurooplastele võrdne ja üldine juurdepääs vastuvõetava hinnaga, ennetavale, raviteenuseid pakkuvale ja kvaliteetsele tervishoiule. Tuleks tagada juurdepääs olemasolevatele ravivõimalustele, soodustades piiriülest koostööd, eelkõige harvikhaiguste, vähktõve, südame-veresoonkonna haiguste ja väga spetsiifilise ravi valdkonnas. Selleks et saavutada vajalikud kooskõlastatud ja pikaajalised liidu tasandi meetmed, tuleks tõhustada Euroopa terviseliitu ning teha tervisest ja tervishoiust ELi ja liikmesriikide jagatud pädevus, muutes ELi toimimise lepingu artiklit 4.